Stomatologia estetyczna
24 czerwca 2019

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Krzywe zęby są zmorą nastolatków i nie tylko. Coraz więcej dorosłych decyduje się na wizytę u ortodonty. Leczenie ortodontyczne często kojarzy się z mało estetycznym drutem na zębach, seplenieniem i pluciem. Z powodu niedogodności i długiego czasu leczenia wiele osób zwleka z decyzją, nie wiedząc, że czasy jednego rodzaju aparatu dawno minęły. Dziś możesz wybrać aparat ortodontyczny, którego nie będzie widać.

Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowego zgryzu i pięknego uśmiechu. – mówi specjalista ortodoncji z Idental Clinique  – Zgodnie z zasadą, że zdrowie na pierwszym miejscu ortodonta na konsultacji zbada stan zębów i określi rodzaj wady. Będzie do tego potrzebował zdjęcia pantomograficznego, tj. takiego, na którym widać wszystkie zęby wraz z korzeniami.

Lekarz dobierze leczenie takie, które będzie dla Ciebie komfortowe i bezpieczne. Korekcja zgryzu musi się zakładać przywrócenie poprawności pracy narządu żucia, a potem dopiero estetykę Twojego uśmiechu. Przy czym nie martw się, niemal każdy po leczeniu ortodontycznym zyskuje uśmiech z Hollywood. Czas i komfort leczenia zależą w wielu przypadkach od rodzaju aparatu. Różnią się one materiałem i ceną, a wybór najczęściej należy do Ciebie.

Aparat stały i wyjmowane

Pierwsze rozróżnienie polega na tym, czy aparat umiejscawia na stałe czy nie. Aparat stały to tak naprawdę zamki, które podkleja się na zębach od zewnętrznej lub wewnętrznej ich strony. Wymienną częścią jest łuk (cieniutki drucik), który w miarę postępów w leczeniu lekarz wymienia lub modeluje. Czasem drucik zastępują gumki. Jak mówi ceniony ortodonta  z Wrocławia, łuk zachowuje pamięć pierwotnego kształtu i wraca do niego, przesuwając precyzyjnie zęby. Aparaty wyjmowane natomiast składają się z akrylowego odlewu wykonanego na wzór wcześniej pobranych wycisków i części metalowej. Część akrylową modyfikuje się za pomocą specjalnego kluczyka, wymuszając przesuwanie się zębów. Dodatkowo ich ruch wywoływany jest naciskiem metalowej części. Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od pacjenta, który decyduje, jaką część doby nosi taki aparat.

Aparaty estetyczne i hipoalergiczne

Pacjenci bardzo różnie podchodzą do estetyki leczenia ortodontycznego. Jedni wręcz marzą o widocznym łuku zębowym, który podkreślają kolorowymi gumeczkami. Inni natomiast wolą bardziej subtelne wykonanie. Dla tych drugich istnieje kilka rozwiązań. Pierwszym są zamki (ta część naklejana na zęby) o przezroczystości szkła lub o mlecznym zabarwieniu (porcelanowe lub ceramiczne) – obie wersje są niemal niewidoczne. Doskonałym rozwiązaniem jest aparat podklejany od tyłu. W tym przypadku zyskujesz gwarancję, że nikt nie będzie wiedział, że jesteś w trakcie leczenia. Alergikom umożliwia się wybór aparatu wykonanego ze złota, które nie uczula. Jak widzisz, na pewno ze swoim ortodontą dopasujesz rozwiązanie idealne dla Ciebie.